nie ma tego złego...złotego?

Wpisy

 • czwartek, 26 stycznia 2012
  • ACTA inaczej...

   gdzieś pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami ACTA jest taka grupa, która szczególnie będzie zadowolona z ostatecznych regulacji. Kto to jest? Być może i ja gdyż nie widzę szczególnych korzyści mogących płynąć ze skrajnych poglądów i opinii na temat ACTA. Jedni chcą tzw. "wolnego słowa" a inni przeciwko niemu występują próbując zamknąć SŁOWO, KSZTAŁT, POCHODZENIE w jakiś bzdurnych regulacjach prawnych.

   Załóżmy, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana i nastroje wywołane są specjalnie. Cel i tak będzie osiągnięty gdyż uśrednione reakcje społeczne dawno zostały przewidziane. W sumie chodzi o gigantyczną kasę więc z pewnością był czas i fundusze na badania i analizy spodziewanych wątków rozwojowych przypadku ACTA.

   Wolność słowa sama w sobie jest ideałem. Uosabia najwyższe dobro więc indywidualnie i globalnie chcemy się tym ideałem opiekować. W każdy sposób można do ideału dążyć ale należy być świadomym, że to utopia, oczywiście z praktycznego punktu widzenia. Ostatecznie nie o ten ideał chodzi, tylko o to co za nim stoi. Stąd ważne są te wszystkie wartości płynące z wolności kształtu słowa, kształtu formy,  kształtu źródła.

   Mówiąc prościej Internet przyniósł ze sobą wiele zmian. Są te pozytywne i te negatywne. Nie chcemy ograniczyć poprzez ACTA tych pozytywnych cech - to oczywiste. Ale wiemy też, że nic konkretnego nie robimy z negatywnymi. ACTA to pole bitwy tych cech.

   Napisałem trochę o pozytywnych stronach wolności słowa, (pomysłu, utworu) a teraz przedstawię negatywne cechy internetu, kórych nie widzimy a mają potężne oddziaływanie.

   Jeden. Dzieci mają zbyt łatwy dostęp do informacji o przemocy, pornografii.

   Dwa. Internet to medium młodych, dla nich i przez nich tworzony. Najstarsze pokolenie jest praktycznie wyłączone z aktywnego udziału w tworzeniu treści i funkcjonowania Interentu. Chodzi o to, że to tak jakby zapomnieć o swoich rodzicach i dziadkach tylko dlatego, że są starsi niż my. Ten problem jest bardzo głęboki. Jeszcze ludzkość nie była w takiej sytuacji gdzie globalnie zaistniało miejsce masowej komunikacji w którym ludzie starsi stanowią zaledwie niewielki odsetek.

   ACTA do rezultat - to nie dobrowolne, świadome działanie.

   Co ważne ACTA nie wyjaśnia (nie znajdziemy tego w jej zapisie) co to jest "własność intelektualna" i dalej co to jest "intelekt". Chodzi ostatecznie o odpowiedź na pytanie: - Czy intelekt jest jednoznacznie własny?

   Przecież każdy z nas chodził do szkoły (za darmo) i pobierał nauki od starszych od siebie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mogewnoge
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 stycznia 2012 21:58
 • niedziela, 22 stycznia 2012
  • Z ostatniego miesiąca - aktywności

   • Listopad: prezentacja WI dla firmy z branży reklamy internetowej, która następnie przystąpiła do zespołu. Zaoferowali nam swoje technologie na start systemu.

   • Grudzień:  prezentacja WI dla klastra teleinformatycznego - krótkie wystąpienie przed prezesami różnych lokalnych firm teleinformatycznych.
   • Prezentacja dla osoby znającego dobrego międzynarodowego programistę, celem udrożnienia kontaktu.
   • Wypowiedzenie umowy z PARP projektu unijnego, którego byliśmy beneficjentami. :-( tu jeszcze będzie kontynuacja...
   • Doskonalenie wersji startowej strony tematycznej. Więcej we wcześniejszym poście.

   • Styczeń - 3 prezentacje WI (każda po 1h) dla różnych osób. Z których 1 osoba przystąpiła do zespołu.
   • 2 krótkie prezentacje dla kolegów z pracy, 3 osoby wsparły zespół deklarując drobny wkład finansowy.
   • Budowa prezentacji projektu WI on-line. Zdaniem kilku odbiorców udała się.
   • Zapisanie się na targi w kwietniu, chodzi o możliwość prezentacji projektu WI wobec odbiorców (może) zagranicznych.
   • Prezentacja WI dla osoby wyjeżdżającej do USA w celu pozyskania przez nią inwestora.
   • Listy do firmy typu "seed capital", incubator - 2x

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   mogewnoge
   Czas publikacji:
   niedziela, 22 stycznia 2012 13:01