nie ma tego złego...złotego?

Wpisy

 • poniedziałek, 19 listopada 2012
 • niedziela, 18 listopada 2012
  • Raport organizacyjno-prognozowy portalu WI

   Ostatni raport dostępny tutaj.

   Jesteśmy skupieni na wersji medycznej portalu WI.

   • O Zespole:

    • liczy nadal około 15 osób, (tak było ostatnio)

     • Przyłączyli się trzej studenci uniwersytetu(1) BK, GW i KS
     • Przyłączył się wstępnie RW, doktorant uniwersytecki(1), właściciel firmy informatycznej.
     • Przyłączył się wstępnie inwestor DL, właściciel firmy br. medycznej
     • Przyłączył się wstępnie inwestor CD, osoba fizyczna
     • Przyłączył się wstępnie właściciel firmy informatycznej ML

     • Każdego członka zespołu prosiłem i proszę o jednego maila, w którym jasno określi chęć uczestnictwa i zakres wsparcia, kompetencji. Wtenczas uznajemy go za uczestnika zespołu. Informacje osobiste o czonkach zespołu przesyłam na mail.

     • dla przypomnienia aktualny wolontariacki zespół (wg. inicjałów):

      ZG, BD, SK, MC, RI, WS - Poznań
      BK, GW, KS - studenci
      MA - Katowice
      TG- Andrychów
      BP - Poznań, 
      JU - Warszawa

      M i A D - mikroinwestorzy
      MR - mikroinwestor
      BR - mikroinwestor
      (skład z  imienia i nazwiska oraz kompetencji wyślę na email


      nie do końca określeni
      uniwersytet(1)
      unwersytet(2)
      MM - Poznań,
      MF - Hiszpania
       
    • zespół to luźna grupa, wzajemnie prawie się nie znamy, wszyscy znają koordynatora ZG.
    • praktycznie działa tylko ZG a raz na tydzień a ostatnio częściej dochodzi do kontaktu z RW, BK i rzadziej z BD, MC.

    • aktualny zespół wydaje się być najbardziej kompetentny z dotychczasowych!!!

   • Dokumenty:

    - w całym miesiącu wrześniu po 3 h dziennie zespół do 6 studentów uniwersytetu(1) w ramach praktyki opracował ogólny raport o sytuacji i budowie projektu. Skoncentrowali się na zakresie medycznym portalu z myślą aby dokument zaprezentować innym studentom uniwersytetu (2). Formalnie dokumentu nie mogę prezentować gdyż nie stać mnie było na wykupienie praw autorskich od uniwersytetu (1).

    - za realizacją WI w formie medycznego portalu skupiającego branżę medyczną przemawia fakt najłatwiejszego osiągnięcia dwóch cech docelowego projketu WI.

    1. Pojedynczy użytkownik (fizycznie), mimo to użytkownik może posiadać wiele nicków, którymi posługuje się w różnych celach/tematach, może zatem występować także anonimowo

    2. Dobrowolna weryfikacja kompetencji użytkownika - zazwyczaj odpłatna jeśli jest dokonywana na podstawie przesłanych dokumentów i naszego wywiadu telefonicznego. Weryfikacja może być osiągnięta również na podstawie zgłoszeń innych użytkowników. Nie wpływa na anonimowość.

   • Korespondencja i kontakty:

    • w ostatnich 3 miesiącach, średnio  1 nowy wątek /  2 tyg.
    • stała korespondencja 2-3x na tydz. w sprawach portalu medycznego.
    • nawiązałem kilka ciekawych kontaktów poprzez klaster w tematyce e-zdrowie.


   • Spotkania:

     • 05.12. spotkanie z profesorem Wydziału Informatyki na uniwersytecie(2) w sprawie udziału studentów w projekcie. Chodziło nam o burzę mózgów. Kolejne spotkanie w czerwcu i sierpniu z przydzielonym doktorantem. Ostatecznie w październiku kiedy wszystko było gotowe profesor odstąpił od projektu bez podania przyczyn. Inny profesor innego wydziału informatycznego tej samej uczelni podjął od nowa pałeczkę i dojdzie do prezentacji przed studentami, prawdopodobnie jeszcze w listopadzie.
     • 6-7.2012 -kilka spotkań w klastrze skupiającym firmy branży medycznej.
     • 8.2012 spotkanie na uniwesytecie(2) w sprawie wolnych praktyk studenckich, które miałyby się rozpocząć w październiku. Ostatecznie w październiku kiedy wszystko było gotowe profesor odstąpił od projektu bez podania przyczyn. Inny profesor innego wydziału informatycznego tej samej uczelni podjął od nowa pałeczkę i dojdzie do prezentacji przed studentami, prawdopodobnie jeszcze w listopadzie.
     • 8.2012 spotkanie na uniwesytecie(1) w sprawie programowych płatnych praktyk studenckich. Spotkanie wynikło dość nagle! Tak jakby czekano na nasze zgłoszenie. Przygotowaliśmy wspólnie treść umowy, którą byłem zobowiązany podpisać przy rozpoczęciu praktyk.
     • 9.2012 prezentacja dla 40 studentów na uniw(1). Byłem ja i BP. Przez cały wrzesień z grupą 5-6 chętnych tworzyliśmy raport na temat portalu medycznego w perspektywie całości projektu. Entuzjazmu szczególnego nie wzbudziłem. Niektórzy studenci nie przychodzili na umówione spotkania, niestety jedna studentka się rozchorowała po swoim pierwszym spotkaniu i już jej więcej nie zobaczyliśmy. Dzisiaj jest zdrowa. Odbyły się ze 4 spotkania w całym wrześniu. Po namowie 3 Studentów zgodziło się dalej pomóc/uczestniczyć w projekcie.
     • 10.2012 spotkanie z dziekanem uniw.(1) w sprawie umowy z września. Powinienem był zapłacić za raport mimo iż w umowie miałem zapisane, że"...mam możliwość wykupienia praw autorskich..." Jako rozwiązanie problemu zgodziliśmy się dalej kontynuować współpracę przy projekcie czego efektem jest plan pozyskania środków unijnych.
     • 9-11.2012, kilka spotkań na uniwersytecie(3) w sprawie udziału rodzimej uczelni w projekcie, w tym udział w seminarium na temat transferu technologi.
     • 11.2012 wiele spotkań ZG (~12) z uczestnikami zespołu i nowymi ludźmi

       
   • Projekt on-line
    • praktycznie działa prototyp pierwszy i drugi. Pierwszy nie na wszystkich przeglądarkach, polecam FF i Ch. Drugi jest po za naszą kontrolą. Firma, która go 2010 r. zbudowała zbankrutowała, a utrzymuje stary hosting na którym znajduje się pewien etap prac. Posiadamy jednak wersję bardziej ukończoną.
      
   •  Finanse
     
    - finansów nie mamy, potrzeba mi wsparcia dla utrzymania domen.
    - z powodu niezaspokojonych zobowiązań z poprzedzającej działalności wokół projektu mam zaległości do spłacenia, które ciążą tylko na mnie (ZG). Z tego tytułu odzywają się  komornicy. Stąd realizacja projektu WI w jego medycznej odsłonie jest dla mnie szansą na jak najszybsze uregulowanie zobowiązań. Również z tej przyczyny aby nie utrudniać realizacji projektu nie powinienem występować formalnie w nowej spółce starającej się o środki unijne.
     
   • Inwestorzy
    - pozyskaliśmy inwestorów, hurra! Ich pieniądze będą wykorzystane jako 20% wkład firmy zlecającej w programie unijnym 1.3.1. Wykonawcą projektu zostanie uniwersytet(1) który otrzyma z funduszy unijnych pozostałe 80%. Uniwersytet(1) po wykonaniu projektu przekaże 100% projektu firmie zlecającej. Uniwersytet(1) będzie zatrudniał do wykonania zadania podwykonawców na drodze przetargu. Wniosek musimy złożyć do końca listopada 2012. Czy dostaniemy środki dowiemy się w marcu?. Projekt najprawdopodobniej rozpocznie się IX/X 2013 ale może wcześniej. Zakończenie projektu planowane jest na początek 2014.

    Niestety w trakcie pisania raportu, (dzisiaj 30.11.12, ostatni dzień składania wniosku) dowiedzieliśmy się, że radcy prawni uniwersytetu (1) odrzucili nasz wniosek ponieważ nie mogli jednoznacznie ustalić czy konsorcjant biznesowy nie musi być wyłoniony w drodze przetargu.

    Zostały zadeklarowane następujące kwoty:
    - 1 inwestor prywatny na kwotę 65 000 PLN
    - 1 inwestor prywatny na kwotę 10 000 PLN  
    - 1 inwestor prywatny na kwotę   5 000 PLN 
    - 1 inwestor uniwersytet(3) na kwotę 20 000 PLN 
    podsumowując spodziewamy się kwoty 100 000 PLN co wraz z kwotą otrzymaną przez Uniwersytet(1) da nam 500 000 PLN netto na projekt.

    Co ważne rezultatem projektu jest goła funkcjonująca aplikacja portalowa, bez marketingu i promocji. Oraz bez wypełnienia treścią.
     
   • z pewnością o wielu sprawach zapomniałem, napisanie tego raportu zajęło mi ok 3,5h.

   • Plany
    - zależy także od Ciebie. Chyba warto jednak coś robić niż czekać na finanse od uni.
    - szukamy inwestorów, aktywnego zespołu

    ZG

    

   >> po-co-ten-Blog.html

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Raport organizacyjno-prognozowy portalu WI”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mogewnoge
   Czas publikacji:
   niedziela, 18 listopada 2012 09:50
 • środa, 07 listopada 2012
  • Gdzie jest miejsce WI w sieci?

   Na postawione pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Jest wiele takich miejsc. Są to funkcjonalności sieci, które znamy i stosujemy takie jakie są ponieważ działają. Dzisiaj te miejsca są rozproszone a więc i niekompatybilne co powoduje m.in. straty czasu. Funkcjonalnością WI jest m.in "połączenie rozproszonych funkcjonalności" portali i innych narzędzi sieci.

   Jednym z takich miejsc jest:

   funkcjonalność wyszukiwarek = udział pytającego użytkownika + ich skuteczność

   Pierwsza zmienna, czyli zapytanie wklepane przez użytkownika mieści się pomiędzy skrajnościami: od 1 słowa poprzez pojedyncze frazy do tzw. długiego ogona.

   Zapytanie do wyszukiwarki (słowa kluczowe) jest głównym wyznacznikiem skuteczności wyszukiwania. Od jego sformuowania zależy wynik. Zakładając, że w 20% przypadków naszego wyszukiwania jesteśmy zmęczeni lub nie posiadamy wystarczających danych a więc mało precyzyjnie podejdziemy do zadania - otrzymamy wynik negatywny.

   Można zadać pytania do przeciętnego użytkownika:

   - czy zastanawiasz się nad zadaniem właściwego zapytania?
   - czy szukasz poprzez obrazki, video w temacie zapytania?
   - czy uściślasz zapytanie?
   - czy szukasz w wynikach wyszukiwania?
   - czy stosujesz ustawienia zaawansowane wyszukiwania?
   - czy zapytujesz inne wyszukiwarki jak Google?

   Od przeciętnego masowego użytkownika*, moim zdaniem, nie można oczekiwać więcej niż pozytywnej odpowiedzi na pytanie 1. najwyżej 2. Z tej perspektywy

   Przykład:

   Przedwczoraj szukałem namiarów na lokalnych dostawców internetu w dzielnicy Górczyn na ulicy Palacza.

   Wpisałem w kolejności 3 różne frazy i otrzymałem wyniki (poniżej zrzuty z ekranu):

   1. Internet, górczyn, palacza, poznań - wynik negatywny !!!

   2. internet górczyn - zadowalający wynik

   3. internet ul. palacza - mało zadowalający wynik

    

    

    

    

    

    

    

   Zatem gdzie jest miejsce WI w sieci?

   Są to strony tworzone odgórnie (z zamysłem, że inny użytkownik będzie w temacie szukał) zawierające m.in. listę linków najlepszych miejsc w sieci w przeciwieństwie do dzisiejszych list linków  w wynikach wyszukiwania. Powyższy przykład ilustruje problem artykulacji zapytania w sytuacji potrzeby a jego rozwiązaniem nie jest budowa automatu nakierowującego na właściwe zapytanie. Właściwie nazwane rozwiązanie problemu to narzędzie do lepszej organizacji informacji przez samych jego użytkowników.

   Zadanie wydaje się zatem nie do wykonania przez nas samych tworzących portal. Gdybyśmy budowali automat to widząc zadawalające wyniki jego pracy moglibyśmy z dumą zaprezentować go innym. Mamy niejako wszystko pod kontrolą. W przypadku WI jest mowa o budowaniu narzędzia, w którego sens najpierw powinniśmy uwierzyć. Na samym początku będzie WI mało znaczącym zjawiskiem w sieci.

    

   *\ przeciętny masowy użytkownik - to około 80-90% użytkowników sieci. Sami nimi jesteśmy

   kiedy zachowujemy się standardowo, bez przemyślenia, w sposób typowy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mogewnoge
   Czas publikacji:
   środa, 07 listopada 2012 17:29