nie ma tego złego...złotego?

Wpisy

 • środa, 30 maja 2018
  • Wpis bez tytułu

   Dzień dobry,

   dużo czasu minęło. Naprawdę dużo, a czy wydarzyło się równie wiele. Tak.

   Po ostanim wpisie we wrześniu 2017 postanowiłem projekt POI uśpić. Tak jak z przyjacielem, z którym przestałem się rozumieć. Rozchodzimy się. Ale nie ot tak.

   Ja miałem przecież oczekiwania od projektu i może projekt "miał również jakieś oczekiwania". Nie obeszło się bez pożegnania, długich konwersacji. Poważnie, tak to właśnie wyglądało. Chciałem aby "on" się nie lękał, że go zostawiam. Tak mogę opisać to co się wydarzyło z projektem do dnia 1.12.2016.

   A co konkretnie? Zebrałem wszystkie ważne pliki w jedno miejsce, to pierwsza ważna rzecz.

   Następnie "opisałem" jeszcze raz projekt plikami audio opowiadając w każdym nagraniu o co tak naprawdę chodzi. Z pamięci i szło mi to bardzo sprawnie, nagranie za nagraniem, na dyktafon. Ok, kilka nagrań nagrało się prawdopodobnie nie najlepiej. Nie odsłuchiwałem, nie sprawdzałem. A więc to druga ważna rzecz.

   Sięgnąłem do historycznych plików a przedewszystkim wizualizacji stron PSN/tematycznych i zaprezentowałem je chronologicznie na nowo zbudowanej stronie, wraz z dostępem do wszystkich innych plików. To trzecia ważna rzecz.

   Na koniec umieściłem wszystko w sieci i utworzyłem parę kopi w sieci i w realu. To czwarta ważna rzecz.

   Powiadomiełem wszystkich znajomych biznesowych i byłych współpracowników o ile znalazłem kontakt, że usypiam projekt. To piąta ważna rzecz.

   I starałem się zapomnieć. I faktycznie poczułem luz, nie rozmyślałem codziennie, nie gadałem z nikim o tym. Na krótko przed podjęciem decyzji o uśpieniu projektu rozszedłem się również z przyjacielem Bolkiem, z którym do tego czasu projekt był stałym tematem naszych rozmów. Nie był to jednak decydujący impuls.

   Wytrzymałem kilka miesięcy. Albo pozwoliłem sobie wróćić do tematu. Dlaczego?....jest kilka ważnych powodów:

   • to zbyt wartościowa idea aby jej nie zrealizować dla ludzi
   • ludzie ją potrzebują aby pracować w sieci, inaczej biznes będzie się kręcił wokół dużych firm w sieci.
   • starsi nie mogą w sieci publikować z łatwością tak aby było wiadomo, że to osoba starsza. To medium zostało zrobione przez młodych i dla młodych.
   • Internet jest niebezpieczny w tej formie dla najmłodszych, to medium zostało zrobione dla dorosłych.
   • nie znalazłem innej bardziej rokującej perspektywy na spłatę moich długów finansowych. Cierpię też z tego powodu i cierpi moja rodzina, przyjaciele, urzędy, komornicy itp.

   Od lutego coś powoli zacząłem robić bo pozyskałem malutku fundusz na odświerzenie grafki ostatniego prototypu, medsim.eu. Dwie ekipy odpadły, aktualnie trzecia się zmaga.

   W miedzyczasie utworzyłem stronę reprezentacyjną dla wszystkiego co jeszcze znajduję w temacie POI.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mogewnoge
   Czas publikacji:
   środa, 30 maja 2018 18:28
  • na ratunek Wikipedii

   na ratunek Wikipedii

   jest to treść listu, który wysłałem do osoby, którą znałem osobiście a rozmawiałem może ze 2 razy:

   --------------------------------------- 4.12.11
   (...) Piszę do Ciebie bo wiesz gdzie ruszyć z tym dalej.

   Nazywam się (...) ?, spotkaliśmy się po raz pierwszy na targach w NGO Warszawie, (chyba to było w 2009) :-), tutaj więcej o mnie: goldenline . Ostatnio może przelotnie widziałeś mnie na (...) w Poznaniu, (...) ?.

   Myślę, że kilka spraw się przyczyniło dlaczego się odzywam i chcę złożyć ofertę ratowania finansów wikipedii.

   Zmotywowały mnie apele o dotacje na wikipedię ale też i zapowiedź może pewnej konkurencji dla Google, tutaj. Internet już jest taki, że można w nim wymyślić cokolwiek i zrealizować do niewiadomo jakiej wielkości - nie każdemu się to jednak udać musi od razu. Tak jest trochę w moim/naszym przypadku.

   Reprezentuję nadal ten sam projekt WI, o którym opowiadałem jak się spotkaliśmy. Ma on ten potencjał, że może stanowić krok naprzód wobec wyszukiwarek.  Z drugiej strony jest projektem podobnym do Wiki. Jest projektem społecznościowym o niekomercyjnym charakterze. Z trzeciej strony umożliwia ponad przeciętne dochody, które od samego początku mają być mądrze wydawane. I z tej strony chciałbym wesprzeć Wiki-systemy, gdyż szkoda aby wiedza i potencjał tak zgromadzony mógł kiedykolwiek być zagrożony istnieniem. A nie wiem, co zamierza twórca Volunii.

   Sprawa dzisiaj wygląda znacznie prościej. Przeszliśmy straszne męki w realizacji naszego projektu i obroniliśmy się przed różnymi wpadkami. Koszt realizacji sprowadziliśmy do 20 000 PLN i około 1 miesiąca programowania. Po prostu ta struktura jest tak prosta. Przy pomocy zarządu Wikipedii w USA jesteśmy w stanie szybko projekt postawić na nogi, zaludnić i szybko pozyskać zewnętrzne wsparcie inwestorów. Wsparcie zewnętrzne jest potrzebne gdyż realizując projekt WI ?z pomocą Wiki należy założyć lawinowy jego rozwój. Pieniądze dla Wiki spodziewałbym się pozyskać w ciągu 3 miesięcy od startu WI , od dzisiaj ok 5-6 miesiecy.

   Potrzebuję ze swoją ofertą dostać do "władz" wikipedii w USA i móc zaprezentować projekt. Mogę też całość tej operacji umożliwić zaufanej osobie z Polskiej Wikipedii aby zrobiła to za mnie. Znam dobrze j. niemiecki ale z angielskim mówionym nie jest najlepiej. Właśnie z powodu języka nie rozwinąłem kontaktu z zespołem Mozilli, których poznałem na CeBIT. Nie mam też zupełnie kasy na dalsze podróże. Projekt jest wprawdzie dobrze opisany ale w jego realizacji można uczynić wiele błędów, których dużo rozpoznanych mamy już za sobą. Moje/nasze przewodnictwo w samej budowie struktury stąd byłoby wskazane.

   Dysponuję ponad 130 stronicowym opisem po angielsku ale to właściwie tylko streszczenie. Duża część opisu po polsku jest na stronie WI/wiki. Załączam najnowszy tekst opisu pisany pod inwestora jak i ulotkę po angielsku przygotowaną na targi CeBIT.

   Proszę podejdź do tej oferty na spokojnie i z dystansem do moich sformułowań. Może jest ona bardzo zuchwała ale jest też polska. Myślę, że warto się zastanowić jak dobrze wykonać ten manewr. Liczę też na otwartość z za oceanu gdyż ona jest najbardziej potrzebna.

   Proszę przekaż tę wiadomość do osób decyzyjnych. Email do odpowiedzi: email?

   -------------------

   ODP. Nie ma czegoś takiego jak zarząd Wikipedii czy władze Wikipedii. jest jedynie fundacja, która zbiera kasę na utrzymanie serwów i promocje projektu. Kontakt z fundacją znajdziesz tu:

   http://wikimediafoundation.org/wiki/Contact_us?

   --------------------------- 4-5.12.11
   była jeszcze krótka i szybka korespondencja ale esencja jej jest taka jak ta pierwsza odpowiedź,
   - cóż... jest to środowisko "naukowców?-pisarzy" - bardzo hermetyczne, nie żeby robili coś nie tak. Od strony organizacyjnej nie trafiłem ze swoją ofertą. Mam taką nadzieję aby nasze środowisko się kiedyś takie nie stało.

   -------------------
   ------------------- 17.12.11 - sorry za mój angielski, ale nie o to chodzi.
   Dear Wikimedia People, Dear Jimmy Wales

   I am a polish man. I do not speak / write English very well. This is one of my ten letters in my life. I contacted the Polish wikipeople but they sent me straight to you. I represent a small team of 7 persons.

   I want to make you an not crazy offer, how to help financially wikimedia projects.

   I am / we are working for 13 years now on a very complicated project. This project, which I call the WI (other names: ... - the name is not important) is similar to Wikipedia. WI is not only next portal - it is also a system like WWW. This is not a commercial project. But an ordinary user can make some money because he need it as the acquisition of knowledge. We set up an association of WI in 20...

   Had to realize "WI" now can help open projects like Wikimedia - to have any problems with money for servers and others in general.

   What is "WI"? -  Your slice of Internet!  Be part of IT!

   Today, documentation of the project WI is described on more than 1000 pages. Enclosed is a 2 page leaflet (http://...)? and the idea of WI on the video (http://...)? - both have been prepared for International Fair.

   WI project implementation costs, with Your help are very low (about 10 000 $). WI project and Wikipedia are two complementary free projects. They could be.

   Please give Wikimedia and WI chance to work together. You can also take the idea of WI and work alone.

   In the future I will contact You with english speaking team men. But now it would be advisable to contact me with someone speaking Polish or possibly German.

   Merry Christmas.
   (...)
   with helping of Google Translate, Thank You Google!

   ?-------- odp. 11.01.12

   Thank you for your suggestion and your interest in improving Wikipedia. New ideas
   are however not implemented directly by email request; all changes to the way
   Wikipedia works come from its community of editors. If you'd like your idea to be
   considered by other Wikipedia editors, you might like to post it on our community
   forum, the Village Pump <http://en.wikipedia.org/wiki/wp:vp>, for further input
   and suggestions.

   Yours sincerely,
   Sarah Stierch

   ?------ komentarz :

   dalej nie próbuję.... są tak zorganizowani, że pozazdrościć. A to mówi coś o ich stabilnej i pewnej sytuacji. Widzę teraz, że moje zapytanie to była tylko szczera reakcja na ich prośby o tylko wsparcie finansowe.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mogewnoge
   Czas publikacji:
   środa, 30 maja 2018 17:57